Optymalizacja stron

seo

Czasem w wyszukiwarce Google bywa tak, że odpowiednio zoptymalizowana strona może sama bez potrzeby pozyskiwania linków wskoczyć na wysokie pozycje w tej wyszukiwarce. Warto więc zapoznać się z poradami Google na temat optymalizacji i dostosować naszą witrynę n tyle na ile jest to możliwe, zgodnie z zasadami. Sam proces optymalizacji to działanie które wykonujemy bezpośrednio na stronie, czyli działania „on-site”, bądź też na serwerze na którym jest umieszczona (np. konfiguracja pliku .htaccess).

Rozpoczynając optymalizację strony musimy wybrać czy nasza strona będzie w sieci ukazywana z przedrostkiem www czy bez niego. Zapisując odpowiednia regułę w pliku .htaccess osiągniemy to i zminimalizujemy możliwość wystąpienia zjawiska powielania treści w obrębie własnej domeny. Zostańmy przy pliku .htaccess. Umożliwi on nam także stworzenie przyjaznych dla robotów wyszukiwarek linków wewnętrznych, które powinny wyglądać mniej więcej w ten sposób: domena.pl/mechanik-samochodowy html.

Indeksację naszej strony internetowej przez robota wyszukiwarki naszej strony możemy w pewnym stopniu ułatwić i przyspieszyć tworząc mapę witryny oraz zmniejszając wagę obrazków na stronie i pozbywając się zbędnego kodu ze źródła strony (np. komentarzy). Dzięki temu nasza strona będzie wczytywała się także szybciej u innych użytkowników naszej strony, co powinno wpłynąć w niewielkim, ale jednak, stopniu na jej pozycje w wyszukiwarce. Ze źródła strony powinniśmy także wykasować wszelkie metody cloackingu, czyli ukrywania treści przez internautami. W obecnych czasach wielu webmasterów stosuje sztuczki typu „text-indent: -9999px” w tworzeniu strony www. Polega to na tym, ze frazy kluczowe są wysyłane poza ekran strony, tak aby internauta ich nie widział, ale robot wyszukiwarki już tak. Za takie typu działania można otrzymać karę od np. Google w postaci usunięcia witryny w całości z wyników wyszukiwania.
Zalecamy więc stosować się do zasad opisanych w wytycznych dla webmasterów i zaniechać różne kombinowania z kodem strony (np. upychaniem słów kluczowych)